Sünnet Organizasyonları İle İlgili Bilgilendirme
11 Mayıs 2022

Değerli Giresunlu hemşehrilerimiz;

Yaz sezonunun gelmesi ile birlikte çocuklarımız için düzenlenen sünnet organizasyonlarında artış olması muhtemeldir. Bu konuya yönelik olarak bilgilendirme yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur. Çocuk Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Aysel Yıcak Özdemir tarafından yapılan bilgilendirmede;

“Sünnet penisin ucunda, idrar çıkış deliğini kapatan ve o bölgede kapalı boşluk oluşturan cilt katlantısının kesilerek alınmasıdır. Özellikle çocuklarda sünnet derisi yapışabilir, ucu daralabilir. İdrar çıkışını engelleyebilir. Parafimozis dediğimiz sünnet derisi sıkışarak peniste kan akımını bozabilir. Bu derinin sünnetle alınması bahsettiğimiz problemlere karşı korunma sağlar. Çocuğun psikolojik olarak bu müdahaleye hazır olması ve vücudundaki bu değişikliği doğru anlayabilecek yaş ve düşüncede olması çok önemlidir. Çocuğun psikolojik gelişimi sürecinde 2 yaş - 5 yaş arasının sünnet operasyonu için uygun yaş grubunda bulunmadığı sağlık otoritelerince kabul gören uygulamadır. Hangi yaşta olursa olsun sünneti, çocuk için travma haline dönüştürmeden, korku yaşamasına izin vermeden sedasyon (genel anestezi] altında yapmak gerekir. Cerrahi başarı ve yara iyileşme süreci açısından yaşın önemi yoktur. Sünnet ciddi bir cerrahi müdahaledir. Psikolojik yaklaşım açısından, anestezi tekniği ve riskleri açısından, cerrahi estetik ve teknik açısından iyi eğitimli profesyonel uzman hekimlerce uygulanmalıdır. İdeal olan ameliyathane şartlarında yapılmasıdır. Ciltle ilgili estetik hataların bir kısmı ve eksik sünnet düzeltilebilir. Fakat idrar kanalı yaralanmaları, penis gövdesi, glans yaralanmalarını düzeltmek ciddi ameliyatlar zinciri gerektirebilir. Bu nedenle sünnetin profesyonel olmayan kişilerce yapılmaması büyük önem arz etmektedir”.

İlimiz genelinde yapılması planlanan Sünnet Organizasyonları’nın mevcut bilgiler ve öneriler ışığında yapılması oluşabilecek sağlık problemlerinin önlenmesi açısından önemli olacaktır.

İlimizde yapılmış olan bir toplu sünnet organizasyonunda mağduriyet yaşayan çocuklarımız tespit edilmiş olup gerekli tüm tıbbi müdahaleler gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Saygılarımızla.

Doç. Dr. Muhammet BULUT
İl Sağlık Müdürü