Espiye Devlet Hastanesine Bebek Dostu Hastane Plaketi Verildi
19 Nisan 2022

Bakanlığımızca 1991 yılından bu yana UNICEF işbirliğinde "Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları" programı yürütülmektedir. Bu program çerçevesinde gebelik döneminden başlanarak annelere "İlk 6 ay sadece anne sütü, sonrasında da uygun tamamlayıcı beslenme ile beraber 2 yaş ve ötesine kadar bebeğini emzirmesi" öğütlenmektedir. Gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan ve gerekli danışmanlık hizmetini verebilecek donanıma sahip hastanelerimiz "Bebek Dostu Hastane" unvanı almaktadır. Bu kapsamda; İlimizde bulunan Espiye Devlet Hastanesi Bebek Dostu Hastane Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda başarılı uygulamalarından dolayı Bebek Dostu Hastane ünvanı almaya hak kazanmıştır.

İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Muhammet Bulut tarafından Espiye Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Temel Kayan, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Selma Akın, Eğitim Hemşiresi Yurdagül Bodur ve Emzirme Danışmanı olarak görev yapan Ebe Elif Ergün Asya’dan oluşan heyete Bebek Dostu Hastane Plaketi takdim verildi.

Plaket törenine Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ünal Özek, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birimi Sorumlusu Dr. Arife Yıldırım ve Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birimi personeli Ebe Meltem Çöpür katıldı.

  • Espiye bebek dostu plaket 19.4.22.jpg