Pandemi Güncel Bilgilendirme
02 Şubat 2022

Pandemi Güncel Bilgilendirme;

Değerli vatandaşlarımız; gerek ülkemizde gerekse de ilimizde Omicron mutasyonu kaynaklı Covid vakalarında artış görülmektedir. Vaka artışlarımız sonrasında servis ve yoğunbakım yataklarımızda doluluk oranlarımız artmaktadır. İlimiz sağlık tesislerimizde yer alan nitelikli yoğunbakım ve servis yatak kapasitesi ülke ortalamasının üzerinde olmakla birlikte artan vakalar ile mücadelede en önemli unsur, hastalığa yakalanmamak ve koruyucu tedbirlere uymaktan geçmektedir. Bu aşamada eksik aşılarımızı tamamlamak, kalabalık ortamlarda maske-mesafe-hijyen kurallarına riayet etmek her vatandaşımızın özenle uyması gereken kurallardandır.

Omicron varyantına bağlı hastane yatışlarımız sıklıkla 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımız olsa da genç yaş grubunda aşısız vatandaşlarımızın sayısı da azımsanmayacak düzeydedir. Mevcut varyant kaynaklı hastalık tablosu burun tıkanıklığı, ses kısıklığı,öksürük ve ateş semptomlarıyla gelmekle birlikte, düzelmeyen öksürük durumlarında hekim kontrolüne gecikmeden gitmek hastalığın erken aşamada önlenmesi açısından önemlidir.

Gerek kendi sağlığımız gerekse de toplum sağlığını korumak açısından aşımızı olmalı ve pandemi kurallarına harfiyen uymaya özen göstermeliyiz. Unutmayalım ki mevcut pandemide elimizdeki en güçlü silah hâlâ aşılamadır.

Doç. Dr. Muhammet BULUT
İl Sağlık Müdürü