Giresun İl Sağlık Müdürlüğü

Giresun İl Sağlık Müdürlüğü
Giresun İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimi Başarıyla Sonlandı

Güncelleme Tarihi: 23/11/2017

Dünyada her yıl dört milyon bebek doğumdan sonraki ilk bir ay içinde hayatını kaybetmektedir. Bunların üç milyonu ilk haftada hayatını kaybetmektedir.

Yenidoğanlar daha büyük bebek ve çocuklardan farklı nedenlerle hayatlarını kaybetmektedir. Yenidoğan ölüm nedenleri içinde doğum asfiksisi, prematüre ve konjenital anomaliler ön plana çıkmaktadır. Doğum asfiksisi dünyada her yıl gerçekleşen dört milyon yenidoğan ölümünün % 23’ünü oluşturmaktadır. Asfiksiden ölümlerin önemi, bu ölümlerin önlenebilir olmasından kaynaklanmaktadır.

Yenidoğana optimal yaklaşım kapsamında neonatal resüsitasyon temel konulardan birini oluşturmaktadır. Ülkemizde asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) yürütülmektedir. Program kapsamında yurt çapında doğum salonunda çalışan ve yenidoğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması amacıyla Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimleri gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda İlimizde 21-23 Kasım tarihleri arasında Yeşilgiresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde NRP Uygulayıcı Eğitimi gerçekleşmiştir. Eğitime sağlık tesislerimizden 5 hekim ve 44 sağlık personeli olmak üzere toplam 49 kişi katılmıştır.

Üç gün süren eğitime; kurs sorumlusu olarak Tokat İl Sağlık Müdürlüğü 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde görevli Dr. Mahmut Coşkun, Dr. Mehmet Değirmenci (Denizli Çal ASM), Ebe Şükran Değirmenci (Adıyaman İSM), Hemşire Naile Onuk ( Adıyaman EAH), Hemşire Sema Serap Selçuk (Adıyaman İSM), Ebe Berna Bülbül (Ağri Taşlıçay DH), Paramedik Kudret Cin (Ağrı 112 KM), Ebe Hatice Aydın (Hatay KDÇHH) ve Aneztezi Teknisyeni Süleyman Ertan (Osmaniye DH) eğitimci olarak katılmışlardır.

Eğitimin son gününde gerçekleşen törenle, İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Hasan H. Arslantürk, Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Derya Kılıçer, Dr. Ünal Özek ve eğitimciler tarafından katılımcılara sertifika takdim edilmiştir.  

yenidogan (10-1).jpg

yenidogan (2).JPG

yenidogan (3).JPG

yenidogan (4).JPG

yenidogan (5).JPG

yenidogan (6).JPG

yenidogan (7).JPG

yenidogan (8).JPG

yenidogan (9).JPG